Asco 8215G60-12VDC Aluminum Body 2-Way Solenoid Valve 1.25" Normally Closed 0-25psi 12VDC
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
Asco 8215G60-12VDC Aluminum Body 2-Way Solenoid Valve 1.25" Normally Closed 0-25psi 12VDC Asco 8215G60-12VDC Solenoid Valve Aluminum Body 2-Way 1.25-inch Normally Closed 0-25 PSI 12VDC Asco 8215G60-12VDC Solenoid Valve Aluminum Body 12VDC 2-Way 1.25-inch Normally Closed 0-25 PSI Asco 8215G60-12VDC Solenoid Valve Aluminum Body 12VDC 2-Way 0-25 PSI 1.25-inch Normally Closed Asco 8215G60-12VDC Solenoid Valve Aluminum Body 12VDC 0-25 PSI 1.25-inch Normally Closed 2-Way
SKU: 8215G60-12VDC
Tariff HS Code: 8481809005
Rating: (4)
Quantity Price Stock
3
Usually Ships 1 - 2 Weeks
3
Buy in Bulk & Save
Quantity Price
The 8215G60-12VDC found on this page, is a direct replacement for the following obsolete item(s):
Obsolete Product SKU
Asco 8215B60-12VDC Aluminum Body 2-Way Solenoid Valve 1-1/4" Normally Closed 0-25psi 12VDC 8215B60-12VDC
Brand Asco
Asco 8215B60-12VDC Aluminum Body 2-Way Solenoid Valve 1-1/4" Normally Closed 0-25psi 12VDC
8215G60-12VDC
The Asco 8215G60-12VDC is a 2-way normally closed solenoid valve with a 1.25” pipe size that operates at 12VDC.  This device has a 1,730,000 BtuH maximum load capacity at 0-25 psi. CSA Listed.
Seal Material NBR
Maximum Load Capacity 1,730,000 BtuH
Valve Outlet 2-Way
Valve Operation Normally Closed
Voltage 12 VDC
Connection Size 1.25"