Asco 8220G403-24V Hot Water and Steam 2-Way Solenoid Valve 3/8" Normally Closed 5-125 PSI 24V
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: 8220G403-24V
Rating:
Quantity Price Stock
Usually Ships 2-3 Weeks
Usually Ships 2-3 Weeks
0
8220G403-24V
Applications
• Sterilizers
• Laundry equipment
• Dishwashing equipment
• Food service equipment
• Autoclaves
• Boilers
Features & Benefits
Higher Flow: Up to 60% more flow than competitors; ASCO’s 3/4” flow equals competitors’ 1” flow
• 1,000,000 cycles on hot water and 50 psi steam*
• 500,000 cycles on 125 psi steam*
Lower Power: Smaller operator reduces energy consumption on 5 psi differential pressure applications (10.1 watts reduced to 6.1 watts)
DC Constructions: Quiet design that works with 0 psi differential pressure on hot water and 50 psi steam