Ashcroft 452074SD02L10000BL Battery Type Digital Pressure Gauge 10000 PSI
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: 452074SD02L10000BL
Rating:
Quantity Price Stock
Call for Availability
Call for Availability
Add A Calibration Certification
0
452074SD02L10000BL
Features:
  • Battery Powered Visual Pressure Indicator
  • 10 engineering units
  • Password protection
  • Damping
  • Display Update rate
  • Min/Max
  • Auto-off timers
  • Field Recalibration
  • Menu Configure: Allows for changes to default settings including zero disable feature
  • Update Rate: 4 options: 100ms, 200ms, 500ms, 1 sec
  • Dampen Rate: 6 options: None, average, 2, 4, 6, 8 times per 100ms
  • Auto-off: 5 options: Never, 2 min, 5 min, 15 min, 30 min
  • Field Calibration: Allows for recalibration of zero, midscale and span
  • Optional 4-20mA output with turndown adjustable within range of gauge
  • ±0.25% of span terminal point accuracy
  • Extra large 5-digit display with 12 units of measure and % of range bar graph
  • Maximum/minimum display
  • Polyester window protects display from damage
  • Weatherproof IP65 case
Specifications:
  • Accuracy: ±0.25% full scale terminal point
  • Pressure Ranges: Vacuum to 20,000 psi
  • Case size / material:
    3" (stainless steel)
    4 1/2" (thermoplastic or aluminum)
  • LCD display (5 digit)
  • IP65 weatherproof enclosure
  • Wetted Parts: 316L and 17-4 Ph stainless steel
Case Size 4-1/2"
Case Material Fiberglass reinforced thermoplastic or black epoxy coated aluminum
Case Rating Weatherproof, IP65
Socket Size 1/2" NPT
Display 5-digit LCD, 0.88" High