Bray Valve NYL2-C060/70-0121H Butterfly Valve 31-119 120V Nema4X EPDM 6"
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
Bray Valve NYL2-C060/70-0121H Butterfly Valve 31-119 120V Nema4X EPDM 6" Bray Valve NYL2-C060/70-0121H Series 70 Electric Non-Spring Return Actuator
SKU: NYL2-C060/70-0121H
UNSPSC: 40141619
Rating:
Quantity Price Stock
Usually Ships 2 - 3 Weeks
Usually Ships 2 - 3 Weeks
Shipping Note
Ships via LTL ( Truck )
0
NYL2-C060/70-0121H
The NYL2-C060/70-0121H is a series 31 resilient seated butterfly valve with a series 70 industrial electric non-spring return actuator.  The unit has a 6" valve size with a nylon-coated ductile iron disc.  The assembly also includes an anti-condensation heater accessory to prevent internal condensation build-up.
Cold Working Pressure 250 PSI (16 Bar)
Actuator Voltage 120 VAC
Shutoff Rating 175 PSI
Valve Size 6"
Configuration Normally Closed
Valve Type 2-Way Assembly
Body Type Lug
Maximum Fluid Velocity 30 ft/second (9 m/second)
Fluid Temperature Limits -40 to 250F (-40 to 121C)