Conbraco 19-KEDA-250 Bronze Safety Valve Brass Trim and Teflon Seat E-Orifice 3/4" Section I Steam 250 psi
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
Conbraco 19-KEDA-250 Bronze Safety Valve Brass Trim and Teflon Seat E-Orifice 3/4" Section I Steam 250 psi Conbraco 19 Series Bronze Safety Valve 3/4" MNPT x 1" FNPT
SKU: 19-KEDA-250
Rating:
Quantity Price Stock
Usually Ships 1-2 Weeks
Usually Ships 1-2 Weeks
This product is Non-Cancelable-Non-Returnable - Check below to Acknowledge*
19-KEDA-250
Conbraco 19-KEDA-250 is a Safety Relief Valve with 3/4 inch Male NPT Inlet x 1-inch Female NPT Outlet Connection.  This valve is made of bronze material, Brass Trim and Teflon Seat. The valve pressure is set at 250 PSI and has a 2,664 Pounds Per Hour Capacity.
Base Model No. Orifice Letter Inlet Size NPT ASME Code & Service Set Pressure
19K Brass Trim/Teflon Seat E 3/4" Sect. I Steam 250 PSI
Inlet Size Male NPT 3/4"
Outlet Size 1"
Inlet Connection Type Male NPT
Outlet Connection Type Female NPT
Set Pressure 250 PSI
Maximum Temperature 406 F