Conbraco 19-KJHL-50 Bronze Safety Valve Brass Trim Teflon Seat 2" NPT Section VIII Steam 50psi
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: 19-KJHL-50
Rating:
Quantity Price Stock
1
Usually Ships 1-2 Weeks
1
19-KJHL-50
Features
• New! Wider wrenching hex for easier, faster installations
• New! European Pressure Equipment Directive Compliant (optional)
• Max. temp. 406°F, 422°F with stainless steel trim
• 12 sizes, 1/2" thru 2-1/2" NPT
• Stainless steel spring
• Optional 316 stainless steel wetted trim (Specify 19L or 19S Series)
• Available in metal and soft seat designs
• Metal to metal seat lapped to optical flatness
• Less costly repairing, soft seat easily replaced
• Double ring, full bore, high-capacity design
• Registered in all Canadian provinces and territories CRN #0G8547.5C
Options
  • Choice of Teflon® or metal to metal seating
• Steam set pressures to 300 psi @ 422° F (Model 19S, stainless steel trim)