Delta Control Products DMS24-180 Actuator 2-10VDC 4-20mA 24VAC/DC
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: DMS24-180
Rating:
Quantity Price Stock
8
Usually Ships 3 - 10 Business Days
8
DMS24-180
The D(M)S24-180 Series Electric Actuators are direct-mount, spring return electric actuators that operate on AC/ DC 24V power. These bidirectional actuators do not require a damper linkage, and are easily installed on dampers with 1/ 2 to 3/ 4 in. or 12 to 19 mm round shafts, or 3/ 8 and 1/ 2 in. or 10, 12, and 14 mm square shafts using the standard shaft clamp included with the actuator. An optional M9220-6 00 Jackshaft Coupler Kit is available for 3/ 4 to 1-1/ 16 in. or 19 to 27 mm round shafts, or 5/ 8 and 3/ 4 in. or 16, 18, and 19 mm square shafts.