Honeywell M7284A1004 Modutrol IV Motor
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: M7284A1004
Rating:
Quantity Price Stock
34
Usually Ships 1-2 Weeks
34
M7284A1004
Features:
Replaces M734H,J,; M744S,T,Y; and M745L,S,T,Y Motors.
• Integral spring return returns motor to normal position when power is interrupted.
• Integral junction box provides NEMA 3 weather protection.
• Motor and circuitry operate from 24 Vac. Models available with factory installed transformer, or a field added internal transformer.
• Quick-connect terminals are standard—screw terminal adapter is available.
• Adapter bracket for matching shaft height of older motors is available.
• Most motors have field adjustable stroke (90° to 160°).
• Die-cast aluminum housing.
• Integral auxiliary switches are available factory mounted, or can be field added.
• All models have dual shafts (slotted and tapped on both ends).
• All models have auxiliary switch cams.
• Fixed torque throughout the entire voltage range.
• Motors are designed for either normally open or normally closed valves and dampers.
• Models available with adjustable start (zero) and span.
• Models available with 4 to 20 mA input signal.
• Models available with 2 to 10 Vdc input signal.
Application Electric
Dimensions 6 7/16 in. high x 5 1/2 in. wide x 7 5/16 in. deep
Frequency 50 Hz, 60 Hz
Power Consumption Driving 15 VA
Temperature Range -40 to +60 C (-40 F to +150F)