Honeywell M7285C1009 Damper Actuator 120V Normally Closed
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: M7285C1009
Rating:
Quantity Price Stock
30
Usually Ships 1-2 Weeks
30
The M7285C1009 found on this page, is a direct replacement for the following obsolete item(s):
Obsolete Product SKU
Honeywell M7285A1003 Damper Actuator 120V Normally Closed M7285A1003
Brand Honeywell
Honeywell M7285A1003 Damper Actuator 120V Normally Closed
M7285C1009
Features:
  • Integral spring return returns motor to normal position when power is interrupted.
  • Motor and circuitry operate from 24 Vac.
  • Quick-connect terminals are standard--screw terminal adapter is available.
  • Adapter bracket for matching shaft height of older motors is available.
  • Motors have field adjustable stroke (90 to 160 degrees).
  • Integral auxiliary switches are available factory mounted, or can be field added.
  • All models have dual shafts (slotted and tapped on both ends).
  • All models have auxiliary switch cams.
  • Fixed torque throughout the entire voltage range.
  • Motors are designed for either normally open or normally closed valves and dampers.
  • Models available with adjustable start (zero) and span.
  • Models available with 4 to 20 mA input signal.
  • Models available with 2 to 10 Vdc input signal.
  • Die-cast aluminum housing.
Application Electric
Dimensions 6 7/16 in. high x 5 1/2 in. wide x 8 3/4 in. deep
Frequency 50 Hz, 60 Hz
Power Consumption Driving 20 VA
Temperature Range -40 to +60 C (-40 F to +150F)