Honeywell VCZAA1500 1/2 Sweat .7Cv Suc Bronze % Valve
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: VCZAA1500
Rating:
Quantity Price Stock
Usually Ships 1-2 Weeks
Usually Ships 1-2 Weeks
0
VCZAA1500
Features:
  • Quick open, linear, and equal percentage flow characteristics available
  • Bi-directional installation
  • 3000-series valves for floating and modulating non-fail safe applications
  • 1000-series valves for two-position control
  • High close-off rating independent of Cv
  • Available with a variety of North American and international pipe fittings
  • No tools required for actuator installation or removal
  • Actuator removal does not require draining system
  • Service is by replacement of cartridge, not valve body
  • Cartridge replacement rebuilds valve to factory-new condition
Flow Characteristic Equal Percentage
Controlled Fluid Chilled or hot water with up to 60% Glycol
Maximum Safe Operating Pressure 300 psi (20 bar)
Maximum Differential Pressure Ratings (Close-off) 60 psi (4 bar)
Ambient Temperature Range 0 C to 65 C (32 F to 150 F)