Honeywell ZD10X20TZ Parallel Blade Damper 2-Position Spring Return 24V (10" Length x 20" Height)
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: ZD10X20TZ
Rating:
Quantity Price Stock
2
Usually Ships 1 - 2 Weeks
2
Buy in Bulk & Save
Quantity Price
The ZD10X20TZ found on this page, is a direct replacement for the following obsolete item(s):
Obsolete Product SKU
Zone First ZDB-10X20 Zone Damper Parallel 2-Position Spring Return 24V [10" H x 20" W] ZDB-10X20
Brand Zonefirst
Zone First ZDB-10X20 Zone Damper Parallel 2-Position Spring Return 24V [10" H x 20" W]
Honeywell ZD-10X20 Parallel Blade Damper 2-Position Spring Return 24V (10" Length x 20" Height) ZD-10X20
Brand Honeywell
Honeywell ZD-10X20 Parallel Blade Damper 2-Position Spring Return 24V (10" Length x 20" Height)
ZD10X20TZ
The ZD10X20TZ is a parallel blade damper that has a spring return damper motor with an electrical rating of 24V, 8VA, and 60 Hz.  It is designed to operate up to 1" W.C. and features an adjustable closed position range stop.
Motor Ambient Rating 40° to 140°F (5° to 60°C).
Motor Nominal Angular Rotation 90°
Frequency 60 Hz
Power 8VA
Size 10" Length x 20" Height
Voltage 24V
Motor Ambient Temperature Rating 40 to 140F (5 to 60C)
Maximum Static Pressure 1" W.C.