Honeywell ZD14X26TZ Parallel Blade Damper 2-Position Spring Return 24V (14" Length x 26" Height)
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: ZD14X26TZ
UPC: 8526749042
Rating:
Quantity Price Stock
2
Usually Ships 1-2 Weeks
2
Buy in Bulk & Save
Quantity Price
The ZD14X26TZ found on this page, is a direct replacement for the following obsolete item(s):
Obsolete Product SKU
Zone First ZDB-14X26 Zone Damper Parallel 2-Position Spring Return 24V [14" H x 26" W] ZDB-14X26
Brand Zonefirst
Zone First ZDB-14X26 Zone Damper Parallel 2-Position Spring Return 24V [14" H x 26" W]
Honeywell ZD-14X26 Parallel Blade Damper 2-Position Spring Return 24V (14" Length x 26" Height) ZD-14X26
Brand Honeywell
Honeywell ZD-14X26 Parallel Blade Damper 2-Position Spring Return 24V (14" Length x 26" Height)
ZD14X26TZ
The Honeywell ZD-10X10 Parallel Blade Damper 2-Position Spring Return 24V (10-inch Length x 10-inch Height) is a power close and spring open damper. It has a 24-volt motor used to control circulating air in HVAC systems and used when a normally-open damper is required. The ZD is typically used with the TrueZONE and other electronic zoning systems.
Features
• Mechanical visual position indicator for damper status.
• Solid construction using extruded aluminum frame and blades.
• Parallel blade design for low leakage performance.
• Simple, easy-to-wire, two-wire installation.
• Reliable, strong, 24-volt spring-return motor.
• Fail-safe, normally open operation.
• Ordering Instructions: Order ZD (dimension 1) x (dimension 2). (Motor is always mounted on dimension 2 side.) For example, ZD10x8 is a 10 in. x 8 in. damper with the motor on the 8 in. side; but a ZD8x10 is an 8 in. x 10 in. damper that has the motor on the 10 in. side.
Motor Electrical Rating 24 Vac, 60 Hz, 8VA
Motor Ambient Temperature Rating 40 to 140F (5 to 60C)
Maximum Static Pressure 1 in. wc for all models