Johnson Controls CD-P1000-00-00U Duct Mount CO2 Transmitter
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
Johnson Controls CD-P1000-00-00U Duct Mount CO2 Transmitter Johnson Controls CD-P1000-00-00U Duct Mount CO2 Transmitter 0 to 10V Johnson Controls CD-P1000-00-00U Duct Mount CO2 Transmitter
SKU: CD-P1000-00-00U
Rating:
Quantity Price Stock
12
Usually Ships 3 - 5 Weeks
12
The CD-P1000-00-00U found on this page, is a direct replacement for the following obsolete item(s):
Obsolete Product SKU
Johnson Controls CD-P1000-00-00 Duct Mount CO2 Transmitter CD-P1000-00-00
Brand Johnson Controls
Johnson Controls CD-P1000-00-00 Duct Mount CO2 Transmitter
CD-P1000-00-00U
The CD-P1000-00-00U is a duct-mount CO2 transmitter that features a dual-channel NDIR sensor that measures CO2 levels with an accuracy of ±30 ppm + 3% of the measured value.  It has a 0 ppm to 2000 ppm measurement range, with an adjustable range from 1000 ppm to 10,000 ppm.  It has a 20-second response time and operates at either 24 VDC or 24 VAC, with an IP65 enclosure rating.
The duct mount CO2 transmitter is ideal for monitoring CO2 in HVAC systems, ensuring precise demand control ventilation (DCV), fresh air regulation, and indoor air quality (IAQ) management, and rooftop air handling economizer control systems.  Its dual-channel optics and signal processing provide optimum performance making it suitable for continually monitoring supply or return air measurements.  It also has a programmable CO2 measurement span and a 0 to 10 VDC output signal.
Sensor Type Dual channel NDIR
Sensor Accuracy ±30 ppm + 3% of measured value
Measurement Range 0 ppm to 2000 ppm (default), adjustable 1000 ppm to 10,000 ppm
Response Time 20s (T63)
Warm-up Time 1 minute
Power Supply 24 VDC ±20% or 24 VAC ±10%, non-isolated half-wave rectified
Ambient Operating Range 32°F to 122°F (0°C to 50°C), 0% RH to 90% RH, noncondensing