Magnatrol 141S46-24VDC Solenoid Valve 1-1/2" 0-180 PSI 24VDC
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: 141S46-24VDC
Rating:
Quantity Price Stock
Usually Ships 1 Week
Usually Ships 1 Week
0
141S46-24VDC
Magnatrol Bronze Solenoid Valve (Type S - Full Port - Normally Closed)
Valve Construction Consists of:
• Valve Body - Cast Bronze, Globe Pattern - NPT ends
• Piston - Bronze
• Coil Enclosure - Malleable or Cast Iron, 1/2” NPS conduit conn.
• Plunger - 430 Stainless Steel
• Pilot Valve - 303 Stainless Steel
• Bonnet Tube - 304 Stainless Steel
• Spring - Inconel
• Body Seal - Non Asbestos Gasket
• Orifice Seal - Glass Filled Tefl on
• AC Shading Coil - Copper
• Stem Pin - Inconel
• Coil - Encapsulated Class H, 18” leads
Pipe Size 1-1/2"
Maximum Pressure Differential 180 PSI
Wattage 85 Watts AC; 45 Watts DC
Amperage Hold Amps 2.0A; Inrush Amps 10.0A
Maximum Fluid Temperature 400F
Maximum Static Pressure 200 PSI