Robertshaw KA-1119-96 Well Thermostat LR36461
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
Robertshaw KA-1119-96 Well Thermostat LR36461 Robertshaw KA-1119-96 Well Thermostat 250V Robertshaw KA-1119-96 Well Thermostat 493°F
SKU: KA-1119-96
Tariff HS Code: 9032100030
Rating: (1)
Quantity Price Stock
50
Usually Ships 1 - 2 Weeks
50
KA-1119-96
The KA-1119-96 is a well thermostat that has an electrical rating of 250V and 25A.  It has a 96" capillary length and a 493°F maximum temperature.  CSA-certified.
What is a Well Thermostat?
Approval CSA-certified
Voltage 250V
Amperage 25A
Maximum Temperature 493°F
Capillary Length 96"