Setra 26410R1WB11T1C Pressure Transducer ±0.1" W.C. 4-20 mA Terminal Strip
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: 26410R1WB11T1C
Rating:
Quantity Price Stock
2
Usually Ships 1-2 Weeks
2
26410R1WB11T1C
• Up to 10 PSI Overpressure
• Installation Time Minimized with Mounting Options
• Reverse Wiring Protection
• Internal Regulation Permits Use with Unregulated DC Power Supplies
• Fire Retardant Case (UL 94 V-0 Approved)
• Meets CE Conformance Standards
Case Fire-Retardant Glass-Filled Polyester (UL 94 V-0 Approved)
Electrical Connection Screw Terminal Strip
Mounting 4 Screw Holes on removable zinc plated steel base
Pressure Fittings 3/16" OD barbed brass for 1/4" push on tubing
Operating Temperature 0F to 175F (-18C to 79C)