Siemens 3RT2046-1AK60 Power Contractor 3-Pole 95 Amp 110V 50 Hz / 120V 60 Hz
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
Siemens 3RT2046-1AK60 Power Contractor 3-Pole 95 Amp 110V 50 Hz / 120V 60 Hz Siemens 3RT2046-1AK60 Power Contractor 3-Pole 95 Amp 110/120V CAD Illustration Siemens 3RT2046-1AK60 Power Contractor 3-Pole 95 Amp 110/120V Dimensions
SKU: 3RT2046-1AK60
UPC: 804766364525 UNSPSC: 39122200
Rating:
Quantity Price Stock
1
Usually Ships 2 - 4 Weeks
1
The 3RT2046-1AK60 found on this page, is a direct replacement for the following obsolete item(s):
Obsolete Product SKU
Siemens Industrial Controls (Furnas) Controls 3RT1046-1AK60 3 Pole 95 Amp 120V Contactor 3RT1046-1AK60
Brand Siemens Industrial Controls
Siemens Industrial Controls (Furnas) Controls 3RT1046-1AK60 3 Pole 95 Amp 120V Contactor
3RT2046-1AK60
The Siemens 3RT2046-1AK60 is a 3-pole power contactor with a 95A rating, 45 kW capacity, and an operating coil voltage of 110V at 50 Hz / 120V at 60 Hz.  It is UL Listed and CSA Certified, ensuring safety and reliability.
It has a switching voltage of 690 VAC and an operating temperature range of -25 to 60°C.  With an IP20 rating, it protects solid objects but requires enclosure in high-exposure environments.  This S3-size contactor features a 3 Form A (3PST-NO) relay contact form for efficient electrical switching.
Wattage 45kW
Number of Pole 3-Pole
Contact Current 95 Amp
Switching Voltage 690 VAC
Operating Coil Voltage 110, 50 Hz / 120V, 60 Hz
Operating Temperature Range -25 to 60°C