Ashcroft B429BXFM-15 Pressure Switch 0-15 PSI
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: B429BXFM-15
Rating:
Quantity Price Stock
1
Usually Ships 2-3 Weeks
1
B429BXFM-15
Features:
  • Adjustable setpoints from 15%-100% of range
  • Fixed or limited adjustable deadband
  • Wide selection of switch elements and wetted materials
  • Internal set point locking screw
Specifications:
  • Accuracy: ±1.00% full scale
  • NEMA 4X (IP66) epoxy coated aluminum enclosure
  • Single setpoint
  • SPDT or DPDT switching option
  • Pressure ranges: vacuum to 3,000 psi
Switch Type Pressure
Enclosure NEMA 4X
Switch Element Manual Reset 15A 125/250 VAC
Actuator Seal Buna-N
Range 15 PSI